Gmat nedir?

Gmat nedir?

 

Gmat; İngilizce "Graduate Management Admission Test" kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ve Yurtdışında lisansüstü eğitim görmek isteyenlerin İngilizce ve matematik yeteneklerini sınayan bilgisayar üzerinden yapılan bir sınavın adıdır. Türkçe'de "Ci Met" olarak okunur. Gmat sınavının dili "İngilizce" dir.

Gmat sınavı "Educational Testing Service (ETS)" tarafından gerçekleştirilen bir sınavdır.  Graduate Management Admission Test Türkçe'de "Lisansüstü Yönetime Geçiş Sınavı" anlamına gelmektedir.

Gmat sınavı broşürlerine ve örnek sorularına "Dış bağlantılar" başlığı altından yayımladığımız Gmat'in resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Gmat sınav sonucunda elde edilen puan beş yıl boyunca kullanılabilir. Sınava girdikten sonra tekrar girebilmek için 31 günün geçmesi gerekir.

Gmat nedir?Kimler gmat sınavına girmelidir?

İş İdaresi ve alt dallarında,  İşletme alt dallarında yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen öğrenciler Gmat sınavına girmelidir.

Gmat sınavının amacı nedir?

Sınavın İngilizce olması sizin İngilizce'yi okuma ve anlama seviyenizi ölçmek içindir. Sınavda çıkan sayısal ve sözel sorular ise analitik problem çözme yeteneğinizi ve sözel konulara hakimiyetinizi ölçmek amacıyla sorulmaktadır.

Gmat sınavı nasıl yapılır?

Gmat sınavı bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. "Computer-Adaptive Test (CAT)" adı verilen bu uygulama ile kağıt ve kalem kullanmadan tüm sorular bilgisayar karşısında, klavye ve mouse yardımıyla cevaplanmaktadır.

Gmat sınav tarihleri

Gmat sınavının belirli bir tarihi yoktur. Kendinizi hazır hissettiğiniz her an bu sınava girebilirsiniz.

Gmat sınavının bölümleri

1. Sayısal (Quantitative)

2. Sözel (Verbal)

3. Yazma Becerisi (Analytical Writing Assessment)

Gmat sınavı ücretli midir?

Evet, Gmat sınavı ücretlidir. Sınav ücreti 250$'dır.

Gmat sınavındaki soru sayıları

Sözel 41 soru, Sayısal ise 37 sorudan oluşmaktadır. Toplam süre 150 dakikadır.

Gmat sınavında puanlama

Toplam 78 soru üzerinden değerlendirilen sınavda sayısal bölüm 0 ile 60 arasında puan alır, sözel bölümde  0 ile 60 arasında puan alır.  Sınavda alınabilecek en yüksek puan 800'dür. Son üç yılın sınav ortalaması 542.3'tür.

Gmat sınavına giren öğrencilerin 2/3’ünün puanı 400-600 arasıdır.

Gmat sayısal bölüm soru tipleri

1. Problem çözme

2. Veri yeterliliği

Gmat sözel bölüm soru tipleri

1. Cümle düzeltme

2. Mantıksal düşünme

3. Okuma ve anlama

Gmat sınavı Türkiye'de nerede yapılır?

1. İstanbul

2. Ankara

3. İzmir bu üç şehirde Gmat sınavları yapılmaktadır.

Sınava nasıl kayıt yaptırabilirim?

Sınava girecek olanlar internet üzerinden veya sınav merkezini arayarak kayıt yaptırabilirler. Sınava girmek için önceki bir tarihte gün almak mecburidir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !